Makiety stron internetowych

Wiedza

Często proces przygotowania projektu graficznego strony internetowej, sklepu lub aplikacji mobilnej przez grafika komputerowego rozpoczyna się na rozmowie, a kończy na przesłaniu szaty graficznej do akceptacji lub ewentualnych poprawek. Scenariusz pomijający przygotowanie makiet, prototypów może skutkować nie wygodnym, mało intuicyjnym lub źle skalowalnym projektem.

Makiety stron internetowych

W chwili zakończenia pisania briefu i specyfikacji projektu można przystąpić do szkicowania makiet, które mają skupić naszą uwagę na układzie i nawigacji. Samo tworzenie makiet wykonać można na trzy sposoby:
- odręczny naszkicowanie ołówkiem na kartce,
- wykorzystanie specjalnych aplikacji (np. Axure RP, UXpin.com),
- stworzenie prostej graficznie makiety w programie graficznum (np. Photoshop, Illustrator).

Kiedy makiety są już gotowe można utworzyć pomiędzy nimi linkowanie, ułatwi to sprawdzenie ile kliknięć trzeba wykonać lub ile ekranów trzeba przejść, aby dotrzeć do pożądanej informacji.

Po poprawkach i akceptacji makiet można przystąpić do finalnej kreacji layout'u. Większość dobrych agencji interaktywnych oraz grafików poświęca na ten etap dość sporo czasu, zdając sobie sprawę, że jego prawidłowe wykonanie zaprocentuje w całym zleceniu.

Adam Szmidt
Adam Szmidt
Manager, UI/UX Designer